חישוב מס שבח במחשבון מס שבח – מידע שחשוב לדעת

חישוב מס שבח במחשבון מס שבח - מידע שחשוב לדעת

חישוב מס שבח במחשבון מס שבח – כל מה שצריך לדעת

רבים פונים אלינו עם שאלות: "כמה מס שבח אצטרך לשלם כשאמכור את הנכס?", "האם ניתן לדעת כמה מס שבח אצטרך לשלם במכירת המגרש / דירה שניה / נכס מסחרי?". בניסיון לחסוך, ולעיתים מפאת המהירות, הם פונים אל מחשבוני מס שבח לקבלת תשובות. אך האם המחשבונים האלה נותנים מידע טוב? וכמה מומלץ (אם בכלל) להשתמש בהם? כל התשובות לשאלות על מחשבוני מס שבח.

הצורך לקבל החלטה על סמך ידע לפני ביצוע עסקת נדל"ן היא מובנת; לעיתים יש עסקאות שמס השבח מאד גבוה שהמוכרים מצטערים שביצעו את המכירה או שלא צפו מיסים כל כך גבוהים במכירה. מכאן עולה השאלה – האם ניתן לדעת לפני ביצוע העסקה כמה מס שבח נשלם? 

מחשבון מס שבח של משרד האוצר – האם הוא טוב?

לפני לא מעט שנים השיק משרד האוצר מחשבון מס שבח. מאז, מחשבונים נוספים צצו ברחבי האינטרנט והצטרפו למגמת הנגשת המידע לכלל הציבור. אך האם אכן הם עושים את העבודה? האם החישוב שלהם הוא מדויק מספיק כדי לקבל החלטות פיננסיות על סמך התשובה שתינתן לכם?

כחברה המתמחה בחישוב מס שבח והחזרי מס, אנו מברכים על הנגשת המידע לציבור הרחב. אנו מאמינים בזכות של האזרחים לדעת את זכויותיהם וכן לממש אותם, ופועלים לשם כך. אך חשוב לנו גם להבהיר ללקוחותינו את המובן מאליו: מחשבונים באינטרנט אינם מספקים חישוב מס שבח מדויק. משמעות הדבר היא שאתם יכולים לשלם עשרות עד מאות אלפי שקלים פחות או יותר מהחישוב הראשוני שעשיתם באינטרנט. ולכן המסר שלנו הוא – תשתמשו במחשבון בשביל אולי לקבל הערכה – וקבעו איתנו פגישה בשביל להבטיח שתגיעו למצב המיטבי ביותר עבורכם, כך שתשלמו מס נכון על פי חוק, באופן שממצה את הזכויות שלכם!

למה חישוב מס שבח במחשבון לא מדויק?

ישנן סיבות רבות לאי-דיוקים של מחשבוני מס שבח באינטרנט:

  • השפה והשאלות לא תמיד מובנים וגורמים לטעויות בהזנת הנתונים למחשבון מס השבח המובילות לתוצאות שגויות שאינן משקפות את תוצאת המס הנכונה בעסקה. 
  • חישוב הפחת אינו מדויק ואינו מביא בחשבון פטורים, הפחתת מס שבח והחזרי מס שבח שעשויים להתקבל מעסקת מכירת נכס ותשלום מס שבח.
  • לא ניתן לבצע חישוב מיטבי שכולל גם זכויות נוספות שאינן באות לידי ביטוי במחשבון מס שבח, כמו החזרי מס שבח. 

לצערנו החישובים לא תמיד תואמים את החישוב הסופי שחל על הנכס ועל המוכרים. בתחום המקרקעין נדרש ידע והבנת התחום לצורך חישוב נכון. ולכן חשוב לפנות למומחים בתחום לפני קבלת החלטה על כדאיות העסקה. 

כיצד חבות המס מושפעת מחישוב מס שבח?

כאשר אתם עושים חישוב מס שבח באמצעות מחשבון מס שבח, אתם מקבלים מבט חלקי בלבד על תמונת המיסים שלכם. כדי לקבל מבט טוב יותר על תמונת המיסים שלכם תצטרכו להרים מבט ולהסתכל על תמונת המיסים הכוללת ולא רק על חישוב מס שבח – הן מבחינת חישובי מיסוי מקרקעין והן מבחינת חישובי מס הכנסה. להלן מספר דוגמאות:

 

  •   אדם שמכר נכס ייתכן שהכנסתו בשנת המכירה חוצה את הסכום שממנו מחייבים מס יסף 

 

(כ – 640000 ש"ח ). במצב כזה, יהיה עליו לשלם תוספת של מס יסף נוסף על מס השבח.

  • חישוב מס שבח שמבוצע בעת העסקה מהווה בסיס מקדמי ולא משקף את סכום המס הסופי. על מס זה ניתן להחיל זכויות נוספות כדי להביא להורדה בסכום המס. לצערנו אנו נחשפים לרבים שמשלמים את הסכום במלואו מבלי לממש זכאות להחזרים – זכאות שהולכת לאיבוד בתום ארבע שנים. 
  • חישוב המס מפחית עלויות שחלו על הנכס בשנות האחזקה שלו. לא תמיד נעשה איסוף נכון של כלל ההוצאות . 
  • תיקוני שומה על ידי מוכרי הנכסים לאחר שכבר שילמו מקדמה, בשל חישובי פחת לא נכונים או פחת שלא נלקח בחשבון, יכולים להשפיע על עלות המס. 
  • זכויות נוספות בנכס הנמכר עשויות לגרום לחיוב מס נוסף ומשמעותי בין חישוב מס שבח במחשבון לבין החישוב בפועל. לזכויות אלה יש חיוב מס גבוה וחובה לקחת אותם בחשבון כדי להגיע לחישוב מס מיטבי.

אם החישוב באינטרנט לא מדויק, מה לעשות? לא לעשות חישוב מס שבח באינטרנט?

חישוב מס שבח במחשבון מס שבח נותן אולי מושג ראשוני של סדרי הגודל שתצטרכו לשלם בעת מכירת הנכס, אולם ניתן אולי להתייחס אליו כהערכה "גסה מאד" בלבד, ולקחת בחשבון סטיה מהותית. לצורך חישוב מס שבח מדויק אנו ממליצים לקוחות להיזהר מפני "קפיצה למסקנות" ולהתייעץ עם מומחים לפני קבלת החלטה.

מחשבון מס – לסיכום

אל תצפו שרשות המיסים תפנה אליכם במידה ואתם זכאים להחזר מס שבח. לצורך השבת הכספים יש להגיש את המסמכים הדורשים לצורך החזרי מס שבח ומימוש הזכויות. לכן, חשוב לפנות לייעוץ מס ומומחי מיסוי מקרקעין לפני ביצוע עסקת נדל"ן (או לאחר ביצוע עסקת מקרקעין במידה ושילמתם מס שבח). 

לקביעת פגישת ייעוץ, השאירו פרטים בקישור המצורף מטה או צרו קשר בטלפון 077-2307058

מאמרים פופולריים
אל תוותרו על זכויתכם
השאירו פרטים
ותוודאו את זכויתכם עוד היום!

בדוק זכאות למימוש זכויותיך ללא עלות:

המומחיות שלנו, הרווח שלכם