מיסוי שבח – הכסף שלך שווה הרבה יותר

מיסוי שבח - הכסף שלך שווה הרבה יותר

מיסוי שבח – האם ניתן לקבל החזר אחרי ששילמנו?

מיסוי שבח מוטל על הרווח שמתקבל בעת מכירת הזכות למקרקעין, מס זה הינו תשלום חובה למדינה באמצעות משרדי מיסוי מקרקעין בישראל על נכסים שנמכרו בישראל. מס השבח משולם על ידי מוכר נכס תושב ישראל וגם על ידי מוכר הנכס הינו תושב חוץ, על עסקה שהתקיימה בישראל.

לא אחת עולה השאלה איך למרות ששילמתי מס שבח אני יכול לקבל החזר על מס זה? 

במאמר זה ננסה להסביר מדוע התשובה חיובית. כן ניתן לקבל החזר על מס שבח. הנהנים העיקריים הם אזרחים מעל גיל 60, הגיל השלישי. החזר משמעותי יתקבל במידה והבדיקה תיעשה בטרם תחול התיישנות על המקרה. ההחזר יהיה בהתאם לזכאויות אישיות של מוכר או מכרי הנכס המגיעים להם בחישוב השומה מול מסמ"ק וכן בהתאם לזכאויות אישיות במס הכנסה. 

עסקאות נדל"ן כוללות מכירת נכסים כמו מכירת דירה לבעלי יותר מדירה אחת, מכירת דירת יוקרה מעל 4.5 מיליון , מגרש, קרקע, בתי מסחר או כל נכס אחר. גובה מס השבח משמש כמקדמה על חשבון מס הכנסה, ורק במס הכנסה מתקיים החישוב הסופי. יש זכויות אותם ניתן לנצל אף על ידי פריסה על פני מספר שנים, פיצול, קיזוז הפסדים ועוד. על מנת להפחית את גובה המקדמה ששולמה בעת מכירת המקרקעין כלומר בעת מכירת נכס עליו שולם מס שבח. 

מיסוי שבח – חישוב נכון ימנע הוצאות מיותרות

באתר רשות המיסים קיים מחשבון שבח, בעזרתו ניתן לבדוק את חישוב גובה המס על מכירת נכס. מחשבון מס שבח, מבצע את החישוב של השבח ואת חישוב המס על השבח שנוצר. שימו לב שאתם מזינים פרטים נכונים על הנכס ובמלואם על מנת שהחישוב יהיה אמין. לרוב את החישובים הללו מבצעים יועצי מס או רו"ח שהתמחותם מיסוי מקרקעין, לרוב, לבקשת עורכי הדין המכינים את ההסכמי המכר של הנכסים. 

 

את מס השבח משלמים על פי מספר פרמטרים: שווי רכישה, שווי המכירה, מועד הרכישה, מועד המכירה, עלויות נוספות, ניכויים וכו'. מרבית האזרחים לא מודעים לעובדה שעל פי החוק מגיע להם הטבות וזכויות משמעותיות, המדינה ורשות המס נוטות לשמור את המידע אצלם. כך נוצר מצב שללא טיפול נכון בדוחות בבקשות להחזרת הכספים, היתרות ששולמו בעודף על ידי האזרחים נותרים ברשות המדינה. נוסף על כך הטיפול, ההשגה בקביעה של מס השבח ניתנת לתיקון ולביצוע עד ארבע שנים מיום המכירה של הנכס, ואז כאמור, הכספים נותרים בקופת המדינה. 

מס שבח – מה החוק אומר?

חוק מיסוי מקרקעין מתייחס לתושבי ישראל ולתושבי חוץ שמבצעים עסקאות נדל"ן בישראל על שניהם מוטלת חובת תשלום מס שבח. לכל אחד מקהלים אלה זכויות שונות. אולם, גם לאזרחי מדינת ישראל וגם לתושבי חוץ יש נטייה לוותר על כספים אלה בשל חוסר המודעות לזכויותיהם או מחשש תהליך הבירוקרטיה הארוך. וכפי שהוסבר תוקף הזמן הינו רק ארבע שנים. לכן יש חשיבות לטיפול מהיר, והגשת הדרוש על ידי אנשי מיסים שמומחיותם מיסוי מקרקעין לצורך קבלת החזר נס השבח המשולם בעודף .


על מנת לקבל את המס חזרה יש להכיר היטב את החוקים במדינת ישראל, לזהות מהן ההטבות והזכויות המגיעות לכם במיסוי מקרקעין והן במס הכנסה, הן בזכאויות בחישוב הרווח לצורך חישוב המס שבח והן זכאויות אישיות. ולהגיש בקשה מסודרת מנומקת המלווה בחישובים, דוחות ומסמכים דרושים. 

לא אחת נשאלת גם השאלה: איך יתכן שלאחר ששילמתי את שנדרש ממני על ידי עורך הדין שליווה אותי בעסקה מול רשויות מיסוי מקרקעין, אחרי החישובים שנעשו, ואחרי ששולם מס השבח עדיין מגיע לי החזר? אכן כן. ההסבר לכך הוא כי בעת שידור עסקת המקרקעין או 30 יום מאוחר משלמים מקדמה, על חשבון המס, בלי התחשבות בזכויות נוספות שקיימות שכנראה לא נבדקו מול רשות המיסים מס הכנסה. 

מס שבח – הדרכים להחזרת הכסף

מספר דרכים להשבת הכספים ולמימוש הזכויות: פיצול, פריסת השבח, קיזוזי הפסדים, ניצול מדרגות מס, ניצול מלא של נקודות הזיכוי להן זכאי היחיד. כלומר מדובר על בחינה מחודשת של חישוב מס השבח תוך התייחסות לזכויות אחרות שטרם נוצלו. 

הכלל הוא כזה, במידה ושילמתם מס שבח ועדיין לא עברו ארבע שנים מיום המכירה, כדאי לבצע בדיקה. גם מי שנעזר בעורך דין מומחה למקרקעין בהליך המכירה. עורך הדין הוא ממוחה בהבטחת זכויותיכם מול הרוכש, מבצע את הרישום הדרוש ובודק את הנכס עד הפרט האחרון. לעניין מיצויי הזכויות נדרשת מומחיות במיסים בכלל ובמיסוי המקרקעין בפרט. חוקים רבים ומורכבותם וידיעת הזכאויות המגוונות לפיהם ניתן להפחית מס והאף להחזיר במקרים בהם שולם מס. 

ראו עוד: יועץ מס | מס רכישה לנכה | מיסוי מקרקעין | הפחתת מס שבח

מאמרים פופולריים
אל תוותרו על זכויתכם
השאירו פרטים
ותוודאו את זכויתכם עוד היום!

בדוק זכאות למימוש זכויותיך ללא עלות:

המומחיות שלנו, הרווח שלכם