מס רכישה עולה חדש

מאז הקמתה של מדינת ישראל ומיום החלת חוק השבות, המדינה מעודדת עליית יהודים מכל רחבי העולם ומעניקה לעולים חדשים מענקים ופטורים ממס ועוד הטבות על מנת להקל עליהם את ההתאקלמות בארץ.

עולים חדשים המגיעים לארץ ישראל עם משפחותיהם וגם אלה המגיעים בודדים, נזקקים ללימוד שפה חדשה, למציאת עבודה במקצוע שלהם או במקומות עבודה אחרים או גם רכישת מקצוע בארץ ותוך כדי גם נדרשים לדיור מתאים. מדינת ישראל מספקת סל קליטה לעולים ובו הטבות שונות וגם לאחר הקליטה הראשונית מלווה המדינה את העולים במתן הקלות במסים ועוד. אחד היתרונות של עולים חדשים בעת ברכישת דירה הוא הזכות השמורה להם במשך שבע שנים מיום עלייתם לארץ, ושנה לפני עלייתם להנחה במס רכישה בעת קניית דירה. לכן, אם אתם חושבים לקנות דירה חדשה או דירה מיד שניה, או חשבתם לקנות קרקע לבניית דירה, כדאי שתיקחו בחשבון הכללי של ההוצאות את ההנחה המשמעותית שתוכלו לקבל מהמדינה בתשלום מס הרכישה החל על כל קניית דירה חדשה.

מהו מס רכישה לעולה חדש?

מס רכישה עולה חדש הינו הטבה שהמדינה מספקת לעולים חדשים כתמריץ לרכישת דירה. עולים חדשים זכאים להנחה בתשלום מס רכישה בעבור נכס שנרכש בארץ במהלך שנה לפני עלייתם לארץ ועד שבע שנים לאחר עלייתם לארץ.

גולשים שהגיעו לעמוד זה הביעו עניין במגוון נושאים אחרים, כגון: מס שבח תושב חוץ, מס רכישה לנכה, החזר מס שבח, הפחתת מס שבח, מס שבח לינארי, מס שבח על מגרש, מס שבח על מכירת מגרש, מס שבח על מגרש בירושה ובנוסף מס שבח על דירה שניה.

איזה נכס שנקנה, מקנה הקלה במס רכישה לעולה חדש?

ההקלה במס רכישה ניתנת בעבור הנכסים הבאים :

  • רכישת דירת מגורים, או דירה המשמשת לעסק ולמגורים כאחד, כאשר הדירה משמשת לעולה למגורים בלבד או למגורי העולה וגם לעסק שלו.
  • רכישת בית עסק כמו גם משק חקלאי, בכדי שישמש לעסק של העולה או שקרוב שלו עובד בו כגון, בן העולה, הורה של העולה, צאצא, בן זוג של צאצא, וגם אח ואחות.
  • רכישת קרקע שעתידה לשמש להקמת דירה או עסק עבור העולה כאמור לעיל, ששטחה אינו גדול מהשטח המינימלי שמותר לבניה לפי תכנית שחלה על אותה הקרקע על פי חוק התכנון והבניה או על אלף, מטר מרובע, על פי השטח הגדול מביניהם.

קישורים רלוונטיים:

מהו שיעור מס רכישה עולה חדש?

אלה הם שיעורי מס הרכישה העדכניים מהעת האחרונה:

במהלך השנה שהתחילה בתאריך ה- 16 לינואר 2019 ועד ל 15 לינואר 2020  

ניתן 0.5% על חלק השווי של הנכס, שמחירו הוא עד 1,788,285 שקלים חדשים.

וכן ניתן 5% על חלק השווי של הנכס שמעל 1,788,285 שקלים חדשים.

בשנה הקודמת בין התאריכים 16.1.2018-15.1.2019  שיעורי מס הרכישה לעולים חדשים היו  0.5% על חלקה השווי של הנכס עד למחיר של 1,672,385 שקלים חדשים

וגם 5% על חלק השווי של הנכס שמחירו מעל 1,672,385 שקלים חדשים.

באם אתם רוכשים דירת מגורים יחידה עבורכם כלומר אין ברשותכם כל נכס מקרקעין אחר, כדאי לבדוק מאחר וייתכנו שיעורי מס נמוכים יותר. כדאי לבחון את מגוון האפשרויות על מנת לבחור את שיעורי המס המיטביים.

מי זכאי להנחת מס רכישה עולה חדש?

הזכאים להנחת מס רכישה עולה חדש הנם עולים חדשים העונים לקריטריונים הבאים:

עולה חדש בתקופה שהתחילה שנה לפני עלייתו לארץ ומסתיימת שבע שנים לאחר עלייתו לארץ. באם נרכשה דירה או קרקע לבניית דירה על ידי בני זוג שאחד מהם הינו עולה חדש על פי הקריטריונים הנ"ל,ההנחה תינתן לזוג כאילו רק העולה החדש רכש את הנכס, כלומר מלוא ההנחה המגיעה.

באם נרכש הנכס על ידי שני אנשים יחידים שאחד מהם הינו עולה חדש והם נישאו בתוך שנה מיום רכישת הנכס. יוחזר מס הרכישה ששילם בן זוגו של העולה החדש שהינו מעבר לסכום מס הרכישה שהיה משלם העולה החדש כרוכש יחיד.

איך ניתן לממש את הזכות להנחה במס רכישה?

על מנת לקבל הנחת מס רכישה של עולה חדש, נדרש למלא טפסי בקשה ולהגישם למשרדי המיסוי והמקרקעין באזור בו נמצא הנכס שאתם רוכשים. לבקשה יש להגיש מסמכים כמו: טופס הצהרה על פעולה באיגוד מקרקעין לגבי רכישת הנכס וכן טופס בקשה לפטור חלקי ממס רכישה. תמצית רישום ממרשם האוכלוסין עם פרטי הכניסה לארץ. וכן תעודת נישואין במקרה בו הנכס נרכש במשותף על ידי בני זוג שאחד מהם הינו עולה חדש וזכאי להטבה של הנחה במס רכישה.

מעוניינים בשירות יועצת מס ומיסוי מקרקעין מקצועית? לחצו כאן >>>

לחצו על הקישור על מנת לחזור לדף הבית של האתר

מאמרים פופולריים
אי מיצוי הטבות מס מקרקעין
אי מיצוי הטבות מס מקרקעין

אי מיצוי הטבות מס מקרקעין: מוכרי הנכסים אינם מודעים להטבות המס להן הם זכאים, ובהיעדר דרישה, הכספים נותרים ברשות המיסים   בעוד מצופה מהמדינה ומרשות המיסים

קרא עוד »
אל תוותרו על זכויתכם
השאירו פרטים
ותוודאו את זכויתכם עוד היום!