מס רכישה לנכה

מדינת ישראל רווית היסטוריה של מלחמות. במדינת ישראל אחוז הנכים גבוה יותר, מאשר במדינות אחרות מאחר ובנוסף לאחוז האנשים הנכים עקב מומים מלידה מחלות ותאונות, בישראל מתווספים לכל אלה אלפי אנשים צעירים ובוגרים, ברובם גברים, שהנם נכים מזמן שרותם הצבאי, עקב פציעה במלחמות ישראל, בתרגילי צבא בשגרה ובפעולות צבאיות.

במסגרה העזרה וההטבות שמעניקה המדינה לנכים ולבעלי מוגבלויות כאלה ואחרות, ניתנת עזרה בהנחה של מס רכישה לנכה, בעת קניית דירה למגורים יחידה או קרקע לבניית דירת מגורים יחידה.

באם אתם או קרוביכם הנם נכים המעוניינים ברכישת דירה יחידה למגורים או קרקע לבניית דירה למגורים כדאי לברר ולדעת מהי זכותכם לגבי הנחת מס רכישה לנכה. כדאי וחשוב לדעת כי בדרך כלל מסלול ההנחות עובר דרך חתחתים ביורוקרטית לא קצרה ולכן באם אתם מעוניינים בכך, מומלץ לשקול להיעזר ביועץ או יועצת מס מקצועית ואיכותית הבקיאה בהליך השגת הטבות עבור נכים כולל הנחת מס רכישה לנכה. יועץ או יועצת מס יוכלו לספק לכם שירות מקצועי, אחראי ואיכותי ואף להשיג עבורכם את ההטבה המגיעה לכם ללא מאמץ מיותר וארוך טווח ולעתים גם מייאש מצידכם.

מהי הנחת מס רכישה לנכה?

מדינת ישראל מעניקה לנכים הרוכשים דירה עבור מגוריהם זכאות לתשלום מס רכישה מופחת בשיעור של חצי אחוז בלבד מערך הדירה. ההנחה הינה בעבור רכישת דירה יחידה ששוויה הוא עד 2,500,000 שקלים חדשים. נכון לשנת 2019.  ניתן פטור מלא ממס על מדרגת התשלום הראשונה, ואחוז מופחת על המדרגה השנייה.

ניתן לחשב את סכום המס בעזרת סימולטור מס רכישה הנמצא באתר האינטרנט של רשות המסים. וניתן לבדוק תקנה 11 לתקנות מיסוי מקרקעין שבח  ורכישה בנושא מס רכישה ולקבל אינפורמציה נוספת בנושא.

גולשים נוספים שהגיעו לעמוד זה הביעו עניין גם בנושאים הבאים: החזר מס שבח, הפחתת מס שבח, מס שבח לינארי, מס שבח על דירה שניה, מס שבח על מגרש, מס שבח על מגרש בירושה, מס שבח על מכירת מגרש ובנוסף מס שבח תושב חוץ.

איך מגישים בקשה להנחת מס רכישה לנכה?

על מנת להגיש בקשה בעבור הנחת מס רכישה לנכה, נדרש להגיש בקשה להפחתת מס רכישה מרשות המסים : בקשה לפטור חלקי ממס רכישה, הצהרה על פעולה באיגוד מקרקעין, ובקשה לקביעת אחוזי נכות לצורך פטור ממסים.

מהם התנאים לקבלת זכאות הטבה בתשלום מס רכישה לנכה?

יש לעמוד באחת מהאפשרויות של הגדרת נכה בחוק מיסוי מקרקעין. לעתים נדרש בחלק מהמקרים לעבור ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, בעבור הצורך לקביעת זכאות ההנחה.

אנשים נכים הרוכשים דירה יחידה עבור מגוריהם, עשויים להיות זכאים להנחה בתשלום מס הרכישה בתנאים הבאים :

רכישת דירה יד ראשונה או יד שנייה. מי שרוכש קרקע לבנייה, זכאי לתשלום מס רכישה מופחת בשיעור של חצי אחוז, רק לגבי השטח עליו תיבנה הדירה שתשמש אותו למגוריו. שאר השטח יחויב במס רכישה רגיל. ובתנאי שהדירה תהיה בנויה בתוך שנתיים מעת הרכישה.

קישורים רלוונטיים:

מהו שיעור ההטבה?

בעת רכישת דירה יחידה ששוויה הינו עד 2,500,000 שקלים חדשים, ניתן לקבל את ההטבה הבאה בתנאים הבאים :

באם הרכישה של דירה יחידה ששוויה הוא עד 2,500,000 שקלים חדשים, נעשתה החל ביום 6.12.16  ואילך , יינתן בעבורה פטור ממס על מדרגת התשלום הראשונה:

על החלק השווה עד 1,696,750 שקלים חדשים, לא ישולם מס רכישה כלל, החל בשנה המתחילה בתאריך 16.1.19 ועד 15.1.20

על החלק הנותר עד לסכום שווי הדירה כאמור של 2,500,000 שקלים חדשים- ישולם מס רכישה בשיעור של 0.5% משוויו של אותו החלק. באם נעשתה רכישת דירה יחידה ששוויה נמוך מסכום זה לפני  התאריך 6.12.16 .ניתנת זכאות לתשלום מס רכישה מופחת של 0.5% בלבד מערכה של הדירה.

מהי ההגדרה לדירה יחידה המקנה זכאות במס?

ההגדרה לדירה יחידה המקנה זכאות במס רכישה לנכה כאמור היא בתנאי שהדירה המוגדרת כדירת מגורים הינה דירתו היחידה של תושב ישראל. כולל גם מי שבתוך שנתיים מעת רכישת הדירה הפך לתושב ישראל או תושב חוזר. בנוסף רוכש הדירה, הוא גם בן או בת זוג שגר עימו וילדיו עד גיל שמונה עשרה שאינם נשואים נחשב גם הוא לרוכש יחיד.

זכאי להטבה זו גם, כל מי שרוכש דירה החדשה, אשר ברשותו קיימת דירת מגורים להשכרה בשכירות מוגנת שרכש לפני 1.1.97 או דירת מגורים שיש לו שליש בה ולא יותר ואם התקבלה בירושה, אזי חלקו אינו עולה על חצי מהדירה.

מעוניינים בשירות יועצת מס ומיסוי מקרקעין מקצועית? לחצו כאן >>>

על מנת לחזור לעמוד הראשי של האתר לחצו כאן

מאמרים פופולריים
ניוזלטר יוני 2021 - כל העדכונים במקום אחד
החוק לצמצום השימוש במזומן

החוק לצמצום השימוש במזומן העולם הדיגיטלי מתחדש, ואמצעי תשלום חדשים נכנסים מעת לעת, דבר שעשויי לגרום לשינויים בהרגלי התשלום. עד כדי שינוי בהרגלי הצריכה. הקלות

קרא עוד »
טיפול בקבלת החזרי מס שבח
טיפול בקבלת החזרי מס שבח

חישוב ובדיקה של שומות שבח והמס בגינו. כאשר מוכרים נכס מקרקעין – משרד, מגרש, דירת מגורים שנייה, חנות, זכות מקרקעין ועוד, מוטל מס שבח מכוח

קרא עוד »
אל תוותרו על זכויתכם
השאירו פרטים
ותוודאו את זכויתכם עוד היום!

בדוק זכאות למימוש זכויותיך ללא עלות:

המומחיות שלנו, הרווח שלכם